Blachodachówka – materiał idealny?

6 lipca, 2015 | By Bartek | Filed in: budowlanka.

roof-plate-264739_640Rynek pokryć dachowych oferuje obecnie bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych materiałów, jest blachodachówka wykonana z blachy ocynkowanej. Skąd bierze się tak znaczna popularność i na czym polega przewaga blachodachówki nad innymi pokryciami dachowymi? Sprawdźmy to.

WYKONANIE

Do wykonania wierzchniej strony rdzenia blachdachówki, służą blachy ocynkowane. Dodatkowym zabezpieczeniem jest warstwa, do wykonania której służy tworzywo sztuczne, którym może być poliester lub plastizol. Dla blachodachówki niezwykle szkodliwa jest też para wodna, która gromadzi się pod jej powierzchnią. W celu ochronnym spód dachówki jest także lakierowany. Czasami zdarza się, że producenci stosują dodatkową warstwę zabezpieczającą w postaci żywicy akrylowej. Preparat ten, z dodatkiem środków grzybobójczych, chroni blachodachówkę przed porastaniem grzybami i mchami, jak również przed pleśnią.
Blachodachówki wykonane z blachy ocynkowanej, nie nasiąkają wilgocią, zatem nie zwiększają swojego ciężaru. Niezwykle istotny jest fakt, że blachy ocynkowane są materiałem niemal całkowicie odpornym na korozję. Poza tym wykazują znaczną wytrzymałość, zatem zalegający śnieg nie jest w stanie zgiąć pokrycia. Należy jednak pamiętać, że blacha ocynkowana zwiększa swoją objętość pod wpływem temperatury. Właściwy montaż ma zatem kluczowe znaczenie dla długowieczności pokrycia.

MNOGOŚĆ FORM

Blacha ocynkowana jest materiałem, który może być kształtowany w dowolny sposób. Na rynku nie brakuje zatem blachodachówek o fantazyjnych formach. Dominującym trendem są pokrycia, których kształt imituje tradycyjne dachówki. Na uwagę zasługuje także mnogość kolorów. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się jednak na tradycyjne „dachowe” barwy, wśród których znaczną popularnością cieszą się odcienie brązu i miedzi. W ostatnich latach znaczną sympatię zyskała także czerwień oraz naturalny odcień, jaki wykazują blachy ocynkowane , czyli srebrno-szary.
Bez względu na to, na jaką formę się zdecydujemy, blachodachówka zawsze pozostaje lekkim materiałem. Masa 1 m2 takiego pokrycia, zwykle nie przekracza kilku kg. Oznacza to, że bez najmniejszego problemu można użyć lekką więźbę, co znacząco obniża koszta wykonania dachu. Są jednak również minusy. Niska masa sprawia, że dach w znacznym stopniu przenosi wszelkie hałasy, jak np. spadające krople deszczu. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się właściwie ułożona izolacja termiczna, która jednocześnie spełni rolę izolacji akustycznej.

NA KAŻDY DACH?

Blachy ocynkowane najlepiej nadają się do krycia dachów, których kąt nachylenia połaci przekracza 9 stopni. Doskonale sprawdzą się też na wszystkich dachach prostych o znacznej powierzchni. W takiej sytuacji montaż jest najłatwiejszy.
Podłoże pod blachodachówkę powinno zostać przygotowane tak samo, jak pod dachówkę tradycyjną. Łaty przybijane są w rozstawie, którego długość jest ściśle dostosowana do rozstawu modułów. Montaż łat nie jest natomiast konieczny w momencie, gdy blachodachówka ma konstrukcję samonośną.

Źródło: Artykuł powstał we współpracy z Budmax-metal


Tags: ,

Comments are closed here.