Czym jest fornir i jakie są jego zastosowania?

24 lutego, 2015 | By Bartek | Filed in: meble.

forniry mebloweFornir produkowany jest z różnych gatunków drzewa. Proces produkcyjny polega na cięciu niezwykle cienkich arkuszy, które później wykorzystywane są przede wszystkim jako okleina, na przykład do mebli lub płyt wiórowych. Decydując się na wybór forniru warto pamiętać, że jest on produkowany z naturalnego drewna i nie zawiera domieszek syntetycznych substancji.

Dlatego bardzo dobrze imituje drewno oraz ma takie same właściwości, miedzy innymi fakturę oraz temperaturę. Z tego powodu dzięki wykorzystaniu forniru można osiągnąć bardzo dobre rezultaty estetyczne. Na rynku dostępne są między innymi forniry meblowe przystosowane jako okleina do mebli. Tego typu materiał można wykorzystywać także w przy produkcji mebli z litego drewna, ponieważ pozwala on na poprawienie wyglądu produktu oraz ukrycie skaz. Tak zwane forniry modyfikowane wyróżniają się bardzo dobrym wyglądem, który zazwyczaj jest lepszy od drewna nie poddanego obróbce. Są one wytwarzane z użyciem specjalnej technologii, która uwzględnia między innymi wykorzystanie różnych barwników dla podkreślenia walorów wizualnych drewna.

Fornir może zostać wykorzystany na wiele różnych sposobów jak ciekawe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Znajduje oczywiście zastosowanie przy produkcji pięknych mebli, ale nie jest to jedyne zastosowanie, które można dla niego znaleźć. Fornirem okleja się również różne elementy wnętrza, na przykład drzwi. Może również zostać wykorzystany do wykończenia ścianki działowej. Ilość zastosowań jest ogromna i w dużym stopniu zależy wyłącznie od wyobraźni i pomysłowości dekoratora wnętrza. Płyty oklejone wysokiej jakości fornirem mogą być wykorzystywane także w łazienkach, ponieważ są odporne na działanie wody i nie ulegną wypaczeniu.

Jak widać używanie forniru jest rozwiązaniem, które ma bardzo wiele zalet. Jest to w pełni naturalny materiał. Dzięki poddaniu odpowiedniej obróbce ma on bardzo duże walory wizualne, a jego wykorzystanie to prosty sposób na nadanie niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Dużą zaletą tego typu okleiny jest także jej bardzo duża uniwersalność, ponieważ można ją wykorzystać do pokrycia bardzo wielu różnych elementów, nie tyko mebli.

Fornir będzie nie tylko dobrze prezentować się w różnych wnętrzach. Wysokiej jakości okleina tego typu wykonana z dobrego gatunku drewna będzie także odporna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, co zapewni wiele lat użytkowania. Powierzchnie przez cały czas zachowają idealny wygląd i będą prezentować się w bardzo efektowny sposób.

Forniry meblowe możesz zobaczyć na stronie Atpol.com.pl.


Tags: ,

Comments are closed here.