Wybierz się na plac zabaw dla niepełnosprawnych

27 maja, 2015 | By Funky | Filed in: budowlanka.

plac zabaw>

Nauka integracji i tolerancji przynosi najlepsze efekty, wtedy, gdy jest rozpoczęta od najmłodszych lat. Najlepiej już z kilkuletnim dzieckiem rozmawiać na tematy związane z tolerancją, z tym, że ludzie są różni, ale jednocześnie równi. Dziecko idąc do przedszkola powinno wiedzieć, że może tam spotkać inne dzieci, które na przykład nie będą w pełni sprawne ruchowo. Podstawą jest wiedza oraz kontakt z takimi osobami. Łatwiej o tolerancję w przypadku, gdy dziecko pozna osoby niepełnosprawne.

Postaw na integrację!

Jak to zrobić? Jak zapoznać dziecko z innością, z niepełnosprawnością? Nie jest to wcale takie trudne, jak mogło by się wydawać. Przecież zarówno dorośli, jak i dzieci niepełnosprawne żyją blisko nas i tak naprawdę spotykamy się na co dzień. Wybór przedszkola integracyjnego może być bardzo trafnym wyborem, tam w normalnych warunkach, przy wykwalifikowanej kadrze nauczycielskiej, dzieci będą mogły poznawać się i wspólnie pracować, bawić się i uczyć. W późniejszym czasie, gdy dziecko podrośnie będzie wiedziało, jak zachowywać się wobec osób, które nie są w pełni sprawne. Chcąc nauczyć nasze dziecko tolerancji powinniśmy zapoznać się dokładnie z ofertą integracyjnych placówek edukacyjnych, które są w stanie nam w tym bardzo pomóc. Rodzice maluchów, które chodzą do takich przedszkoli lub szkół są zazwyczaj z tego bardzo zadowoleni. Prowadzenie takich zajęć jest na pewno wyzwaniem dla nauczycieli, lecz właśnie dlatego w tego typu miejscach kadra jest szczególnie starannie dobierana i na pewno można powierzyć jej swoje dzieci bez obaw. A poza przedszkolem?

Na plac zabaw. Integracyjny plac zabaw.

Poza bywaniem w przedszkolu, szkole, czy innej placówce oświatowej , na pewno możemy również działać na rzecz integracji na inne sposoby, popołudniami, w weekendy lub wakacje, a także już wtedy, gdy dziecko jeszcze jest za małe na chodzenie do przedszkola. Świetnym sposobem na to jest postawienie integracyjnych placów zabaw na naszych podwórkach. Takie miejsce sprzyja spotkaniom w miłej atmosferze, dzięki czemu integracja przebiega jeszcze swobodniej. To, czego dziecko doświadczy i, czego się nauczy w najmłodszych latach będzie procentowało na długo, będzie bardzo istotne w dorosłym życiu. Niestety, w naszym kraju jeszcze bardzo rzadko można spotkać miejsca takie jak place zabaw dla niepełnosprawnych. Szkoda, ponieważ wyklucza to dzieci, które są chore z normalnych zabaw, z życia na podwórku, gdzie wszystkie okoliczne dzieci się poznają i nawiązują pierwsze pozarodzinne relacje społeczne. Strata tych pierwszych kontaktów może bardzo negatywnie wpłynąć na dalsze relacje dzieci niepełnosprawnych zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi. Stawiając integracyjny plac zabaw inwestujemy w przyszłość i dzieci zdrowych i dzieci niepełnosprawnych. Porozumienie w tym najmłodszym wieku będzie bardzo owocne, dzieci najmłodsze nie zwracają uwagi na różnice, ponieważ nie wiedzą, że jest to odmienność. Przyjmują cały świat jako oczywisty. Wtedy właśnie integracja zadziała najbardziej wydajnie. A place zabaw dla niepełnosprawnych staje się dla dzieci chorych motywacją do niezbędnych ćwiczeń i samorozwoju, który w ich przypadku jest szczególnie istotny.


Tags: ,

Comments are closed here.