Podłączenie do kanalizacji? Nie warto!

8 czerwca, 2015 | By Szymon | Filed in: budowlanka.

kanalizacja Skanalizowanie miejscowości, w której mieszkamy, bardzo często rozumiane jest jasno – podłączenie do kanalizacji będzie obowiązkowe. Po części to prawda. W przypadku skanalizowania miejscowości, pozostawienie szamb nie wchodzi w grę. Nie oznacza to jednak, że podłączenie do kanalizacji jest konieczne, co więcej, czasami oznacza jedno – koszty.

Ci, którzy podłączali się do kanalizacji, najczęściej płacili za ten „przywilej” Nie jest to jednak sytuacja występująca w każdym przypadku. W wielu gminach podłączenie do kanalizacji nie wiązało się z opłatami. Oczywiście należało zakupić materiał na prace kanalizacyjne na swoim terenie i – ewentualnie – zapłacić za robociznę, samo podłączenie zaś było bezpłatne. W chwili otrzymania pierwszego rachunku za wodę, wraz z kosztami jej skanalizowania, szybko jednak można było dojść do wniosku – kanalizacja bezpłatna nie jest.

Jak mówią statystyki, podłączenie nieruchomości do gminnych systemów kanalizacyjnych, oznacza wzrost rachunków za wodę. niekiedy stawka rośnie ponad trzykrotnie.

Czy zawsze należy wykonywać takie podłączenie?

Jak mówią przepisy – w chwili skanalizowania naszej ulicy czy miejscowości, szambo należy zlikwidować. Nie oznacza to jednak przymusu podłączenia kanalizacji. Alternatywą są oczyszczalnie biologiczne. Kupując taką oczyszczalnię i montując ją na terenie nieruchomości, spełniamy warunki prawne, jednocześnie jednak nie podłączamy się do kanalizacji, a więc rachunki za wodę będą na tym samym poziomie co przed skanalizowaniem rejonu naszego zamieszkania.

Koszty

Koszty oczyszczalni biologicznej bez wątpienia będą większe niż podłączenia do kanalizacji, nie będą to jednak koszty rujnujące portfel. Warto pamiętać, że bez względu na to jakie to będą koszty, będą jednorazowe. Zakładając oczyszczalnie biologiczną, wydamy na to pieniądze, jednocześnie jednak oszczędzimy na rachunku za wodę bowiem z pewnością one nie wzrosną. Oczywiście warto dodać, że oczyszczalnia biologiczna to również koszty – utrzymywanie jej w czystości, zakup niezbędnych preparatów kosztują, w przeliczeniu jednak bez wątpienia będzie taniej niż w przypadku kanalizacji.

Podsumowując

Oczyszczalnia biologiczna to doskonały wybór. Decydując się na jej montaż, spełniamy warunki prawne związane z kanalizacją i nie musimy się do niej, podłączać nie mamy również konieczności płacenia z tego tytułu żadnych pieniędzy. Jeśli więc nasza działka jest na tyle duża, by spełnić warunki uprawniające nas do montażu i użytkowania takiej oczyszczalni, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Montaż nie jest większym problemem, eksploatacja również.

Kłopotem może być początkowy koszt, nie jest to jednak koszt na tyle duży, by sobie z nim nie poradzić. Oczyszczalnia biologiczna to pozostawanie w zgodzie z ekologią i przepisami prawa a jednocześnie unikanie kosztów związanych z kanalizacją. Warto mieć tego świadomość i rozważyć takie rozwiązanie. Wydatek z pewnością nie będzie mały, po zamontowaniu oczyszczalni zacznie się jednak czas oszczędności na rachunkach za wodę i kanalizacje, z czasem więc wydatek na oczyszczalnie biologiczne się zwróci, my zaś w dalszym ciągu będziemy dzięki jej posiadaniu po prostu oszczędzać.


Comments are closed here.