Burak ćwikłowy charakteryzuje się intensywną bordową barwą i bardzo przyjemnym smakiem. Z powodu tych walorów ceniony jest zwłaszcza w kuchniach państw Europy Środkowo-Wschodniej. Najlepsze są buraki średniej wielkości, z cienką skórką, o jednolitej strukturze. Buraki z jaśniejszymi żyłkami są twardsze, nie mają intensywnego koloru i wyrazistego smaku.
Buraki nie zawierają dużej ilości witamin, ale sporo mikroelementów. Zawarte w burakach barwniki są doskonałymi przeciwutleniaczami, dlatego przetwory z buraków polecane są szczególnie osobom z anemią lub chorującym na białaczkę.
Burak to warzywo dostępne przez cały rok, ale praktyczniej jest poświęcić jednorazowo trochę czasu na przygotowanie różnych przetworów z buraczków. W ten sposób zapewnimy bliskim urozmaicone posiłki, a w przypadku braku czasu zawsze będzie coś pod ręką.
Przetwory
Dawniej dumą każdej gospodyni były przetwory przygotowywane na zimę. Soki, sałatki, dżemy, konfitury, marynaty, kiszonki pozwalały na utrwalanie sezonowych owoców i warzyw. Zapewniały stały dostęp do naturalnych witamin i minerałów. Przetwory możemy przygotowywać różnymi metodami:
• pasteryzacja,
• kiszenie,
• marynowanie,
• mrożenie,
• suszenie.
Buraki nadają się do sporządzania przetworów każdą z tych metod.
Przetwory z buraków pasteryzowane
Pasteryzacja to utrwalanie przetworów za pomocą wysokiej temperatury. Gotowy produkt nakładamy do słoików i gotujemy 15-20 minut w zależności od wielkości słoika. W ten sposób możemy utrwalić buraki z papryką, tarte buraczki solo lub z przyprawami – doskonałe potem do obiadu, buraczki na barszcz, ćwikłę (gotujemy tylko 5 min.).
Przetwory z buraków kiszone
Podczas kiszenia bakterie produkują kwas mlekowy, który ma
właściwości konserwujące. Dzięki temu przetwory z buraków zyskują charakterystyczny smak doceniany w kuchniach naszego regionu, ale zupełnie obcy dla kuchni Europy Zachodniej. Z kiszonych buraków można zrobić pyszny barszcz lub zdrowy sok do picia.
Marynowanie przetworów z buraków
Marynowanie polega na sporządzeniu zalewy octowej z dodatkiem przypraw takich jak ziele angielskie, pieprz, sól, czosnek, cebula, chrzan, papryka. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ugotowane buraki utarte na tarce zalewamy zalewą octową i gorące nakładamy do słoików. W ten sposób przygotowana marynata może być wykorzystana w okresie zimowym, zarówno do dań ciepłych, jak i zimnych.
Mrożenie przetworów z buraków
Mrożenie całych buraków mija się z sensem, bo zajmują zbyt dużo miejsca. Warto jednak przygotować kilka woreczków gotowej podstawy barszczu ukraińskiego. Buraki z dodatkiem kapusty, marchewki, pietruszki możemy zamrozić, a potem wystarczy dodać fasolę i ziemniaki. Obiad będzie szybko gotowy. Doskonały na mroźne dni. Dobrym sposobem na oszczędzanie miejsca w zamrażarce jest próżniowe pakowanie potraw. Na rynku są dostępne domowe urządzenia do pakowania próżniowego. Oszczędzają miejsce i przedłużają okres przydatności potraw.
Suszenie przetworów z buraków
Suszenie polega na pozbawieniu produktów wody. Można ten proces wykonywać w specjalnych suszarkach lub w piekarniku. Należy pamiętać, że jest to proces stopniowy i długotrwały. Dzięki temu produkty zachowają swoje właściwości. Starte buraki rozkładamy równomiernie i suszymy. Potem wrzucone do wrzątku pozwolą na przygotowanie pysznego barszczu. Zaletą suszenia jest znaczne zmniejszenie objętości (oszczędność miejsca), trzeba jednak pamiętać o bardzo dokładnym wysuszeniu, by buraki nie uległy zepsuciu.
Przygotowując przetwory z buraków trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• buraki gotujemy w skórce,
• wszystkie naczynia muszą być wysterylizowane,
• barszczu i soku kiszonego nie można zagotować (stracą kolor),
• dla zachowania pięknego koloru buraków trzeba dodać trochę soku z cytryny.
Buraki czerwone w każdej postaci są bardzo smaczne. W celach zdrowotnych najlepszy jest sok z buraków surowych oraz barszcz kiszony.
Comments are closed here.