Jak wyglądają i działają rolety zewnętrzne?

18 marca, 2015 | By pawlak | Filed in: budowlanka.

roller-shutter-189528_640Rolety zewnętrzne są coraz popularniejszą metodą zasłaniania okien. Ich popularność wynika z kilku powodów. Najważniejsze to ochrona przed upałem, mrozem i hałasem, możliwość oszczędności na ogrzewaniu, bariera przed wścibskimi sąsiadami oraz sposobność zabezpieczenia przed włamywaczami.

Jak działają rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne zbudowane są z pancerza, prowadnic, skrzynki i mechanizmu otwierania.

Pancerz zwija się i rozwija poruszając się w prowadnicach, które mają system hakowy blokujący możliwość wyłamania pancerza. Opaski maskujące zapobiegają ewentualnemu odkręceniu prowadnic z zewnątrz, a dodatkowym elementem zabezpieczającym w roletach antywłamaniowych jest rygiel automatyczny.

Jak wyglądają rolety zewnętrzne?

Pancerz jest robiony z PCV lub blachy stalowej, natomiast zewnętrzne rolety antywłamaniowe z aluminium. Sam pancerz to pojedyncze i połączone ze sobą profile, zwane też lamelami. Profile bywają perforowane lub pełne, a w przypadku rolet antywłamaniowych są wypełnione pianką poliuretanową o właściwościach termoizolacyjnych i nadających pancerzowi sztywność. Dół pancerza wzmacnia uszczelka lub profil z mocnej stali zamykany na rygiel i zamek. W ten sposób niemożliwe staje się otwarcie rolety od zewnątrz.

Prowadnice najczęściej są aluminiowe i w nich przesuwa się płaszcz rolety. Gumowe uszczelki mają działanie tłumiące hałas podczas zwijania lub rozwijania rolety.

W aluminiowej skrzynce znajduje się mechanizm poruszający roletą. Skrzynki natynkowe umieszcza się na elewacji lub w ościeżu, natomiast skrzynki podtynkowe mocuje się w ścianie nad ościeżnicą. Skrzynki miewają różne kształty, a ich wielkość zależy bezpośrednio od grubości pancerza i wysokości samej rolety.

W zwykłych roletach zewnętrznych mechanizm otwierania jest ręczny. Ciężkie rolety antywłamaniowe wymagają sterowania elektrycznego albo radiowego. To są rozwiązania oczywiście droższe, ale też niewątpliwie bardziej komfortowe.

Rolety antywłamaniowe Warszawa znajdują się w ofercie firmy Rolsun


Tags: ,

Comments are closed here.