Twoja praca jest niebezpieczna? Powinieneś posiadać obuwie ochronne i inne akcesoria

15 sierpnia, 2015 | By Funky | Filed in: Uncategorized.

Nikt chodząc do pracy nie powinien czuć się w niej zagrożony. Każdy pracownik powinien być wyposażony we wszelkie możliwe środki ochrony, jakie są dostępne, po to, by codziennie bezpiecznie wracać do swojej rodziny po wykonaniu obowiązków.

Pracuj wytrwale i bezpiecznie

W Polsce, co roku dochodzi do wielu wypadków przy pracy, statystyki mówią nam o około osiemdziesięciu ośmiu tysiącach takich wypadków. Nie brzmi to dobrze, a jak dodamy do tego, że ponad dwieście pięćdziesiąt z tego to wypadki śmiertelne to statystyka robi się jeszcze bardziej przerażająca. A i tak nie uwzględnia ona chociażby wypadków osób zatrudnionych na czarno, a jak wiemy takich również nie brakuje w naszym kraju. Oczywiście najwięcej wypadków zdarza się tam, gdzie mamy do czynienia z maszynami, a więc na przykład w fabrykach, konkretnie najwięcej tych nieszczęśliwych zdarzeń ma miejsce w przetwórstwie przemysłowym. Liczba ludzi tam zatrudniona ora prędkość ich pracy zapewne mocno przyczyniła się właśnie do takich statystyk. Trzeba jednak przyznać, że całkiem niezła sytuacja jest na budowach, ponieważ dział budownictwo zajmuje dopiero czwartą pozycję, jak na ilość zagrożeń, jakie tam czyhają, można powiedzieć, że nie jest źle. Zaskakującym faktem jest to, że praca związana z ochroną zdrowia i pomocą społeczną wyprzedza niechlubnie właśnie budownictwo. Dziwne, lecz prawdziwe. Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną ze statystyk, czyli na przyczyny wypadków przy pracy.

Skąd te wypadki?

Poznając dokładnie przyczyny wypadków możemy stwierdzić, jakie działania należy podjąć, by sprawić, że liczba wypadków będzie, jak najniższa. Pierwszą, główną przyczyną wypadków, przez którą spowodowana jest ponad ich połowa jest niewłaściwe zachowanie pracownika. Nie zarzucajmy jednak od razu ludziom, że są sami sobie winni. Niestety, bardzo często winę ponoszą pracodawcy, którzy niedostatecznie poinstruowali pracownika co do warunków i bezpiecznego wykonywania pracy, a czasem również naciskają na pracowników, by ci lekceważyli przepisy. Ważnym powodem wypadków jest również brak odpowiedniego ubioru, który zabezpieczałby pracownika. A przecież kaski, okulary, czy obuwie ochronne bardzo się przydaje, nie jest drogie, a może sprawić, że pracownik dozna mniejszego urazu lub uchroni się przed nim w ogóle, gdy zajdzie sytuacja niebezpieczna. Jeśli jesteśmy pracodawcą to pamiętajmy o tym, by naszych pracowników szkolić i doposażyć, a jeśli jesteśmy pracownikami to nie dajmy sobie wmówić, że bezpieczeństwo nie jest ważne i starajmy się przestrzegać przepisów oraz upominajmy się o nasze prawa, na przykład o wyposażenie w strój roboczy, czy obuwie ochronne.

Coraz lepiej

Jest lepiej, liczba wypadków spada, ale nadal zdarzają się one zbyt często i cierpi na nich zbyt wiele osób, a także ich rodzin. Kontrole przeprowadzane przez odpowiednie urzędy przynoszą pewne rezultaty, jednak nie one są tutaj najważniejsze. To świadomość osób wykonujących daną pracę, a szczególnie tę prace nadzorujących powinna być coraz wyższa. To oni powinni myśleć o swoim bezpieczeństwie i bezpieczeństwie pracowników, którzy im podlegają. Nie ma nic cenniejszego, niż ludzkie życie i zdrowie. Zyski firmy na pewno nie ucierpią na tym, że wyposażymy naszych pracowników w kask lub obuwie ochronne. Zwłaszcza, że w razie wypadku możemy ponieść dużo wyższe koszta, na przykład wypłacając odszkodowanie a także prowadząc nowy proces rekrutacji, czy wstrzymując pracę na jakiś czas.


Tags: ,

Comments are closed here.