Budowanie domu czy kupno?

13 października, 2016 | By Bartek | Filed in: Dom i Ogód.

Jednorodzinne, nowoczesne domy stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które rozmyślają nad tym. by zmienić swoje lokum. Widzimy ich znaczącą przewagę nad mieszkaniami w blokach, szczególnie jeżeli dom mieści się w niedalekiej odległości o miasta, czy nawet w jego centralnej części. Co bardziej się jednak opłaca: kupno domu czy jego budowa?

Obliczanie kosztów

W przypadku posiadaczy działki budowlanej, wyliczenia wskazują na to, że mniej kosztowne jest budowanie. Domy zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego kosztują,przynajmniej kilka tysięcy więcej za metr kwadratowy. W przypadku braku działki i planów jej kupna, warto już indywidualnie porównać te koszty.

Domy kupione u dewelopera również wymagają wykończenia, a te z drugiej ręki często także remontu i przystosowania do nowoczesnych warunków, więc te koszty automatycznie wzrastają. Takie remontowanie może generować kolejne dziesiątki tysięcy, na które nie będziemy przygotowani.

Kwestia czasu

Oczywiście jeżeli zależy nam na czasie i musimy zakupić dom w przeciągu kilku tygodni, to nie pozostaje nic innego, jak wziąć kredyt i zainwestować w dom już zbudowany, najlepiej wyremontowany lub nowy. Wtedy można wprowadzić się do niego niemal od razu po przekazaniu kluczy czyli podpisaniu umowy u notariusza.

6

W takim wypadku trudno jednak będzie dobrać takie domy w harmonii z własnym stylem oraz upodobaniami jeżeli chodzi o rozkład pomieszczeń czy też aranżację. Zyskuje się jednak spokój, którego często brakuje w czasie nadzorowania budowy.

A może jednak budowa?

Oczywiście kupno domu to mniejszy stres i brak błędów, które z pewnością przydarzają się przy każdej inwestycji. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na kredyt, z pewnością najlepszym rozwiązaniem ostatecznie będzie budowa domu.

Wymaga to sporej ilości czasu i uwagi, jednakże nie tylko wyjdzie taniej, lecz pozwoli dopasować projekt całkowicie do swoich potrzeb. Nowy dom nie musi być duży, wystarczy by miał około 150 metrów kwadratowych przy standardowej 3 lub 4 osobowej rodzinie.

Artykuł powstał we współpracy z firma Modenbud


Tags: ,

Comments are closed here.