Czas na odpoczynek

14 lipca, 2016 | By Bartek | Filed in: Dom i Ogród.

Niemalże każdy ma dzisiaj dużo pracy, obowiązków i niewiele czasu dla siebie, który mógłby przeznaczyć na odpoczynek. Jednak nawet najbardziej zapracowany człowiek powinien znaleźć w swoim planie dnia chwilę na relaks, poświęcenie się swojemu hobby czy spotkanie ze znajomymi i rodziną. W jaki sposób to zrobić?

Planery czasu do domu i kalendarze

Aby mieć więcej czasu, należy przede wszystkim dobrze zorganizować swój dzień. Pomocne w tym procesie są Planery czasu do domu i kalendarze. Możemy w nich zapisywać wszystkie najważniejsze plany i obowiązki.
Zwykle jednak nie uwzględniamy w tychże notatkach czasu na odpoczynek. Właśnie przez to brakuje nam go. Warto więc wpisać relaks jako jeden z punktów dnia do swojego kalendarza. Może być to wyjście do kina, przeczytanie książki albo po prostu hasło „czas dla siebie”, czyli na przykład godzina, w trakcie której zrobimy to, na co mamy ochotę, a nie to, co musimy zrobić.

Stała pora

Zwykle mamy wiele zwyczajów związanych z czasem pracy, przygotowywaniem posiłków czy innymi codziennymi obowiązkami. Warto także wypracować sobie pewną rutynę dotyczącą wypoczynku.
Dobrym pomysłem jest na przykład zrelaksowanie się każdego dnia przed snem. Praca tuż przed położeniem się do łóżka, szczególnie ta przed komputerem, może źle wpływać na jakość snu i powodować napięcie, które czasem nie pozwala nam zasnąć.
Ostatnia godzina dnia powinna być zatem czasem relaksu. Niektórym w osiągnięciu tego stanu pomagają książki, innym gorąca kąpiel, a dla kogoś miłym akcentem kończącym ciężki dzień będzie rozmowa przez telefon z przyjacielem.

Krótkie chwile

Warto pamiętać jednak o odpoczynku także w ciągu dnia i wykorzystywać na niego krótkie, wolne chwile. Wiele zależy od tego, jak podejdziemy do codziennych czynności.
Okazją do spędzenia miło czasu może być na przykład droga do pracy. Wystarczy, że wstaniemy nieco wcześniej, wsiądziemy na rower i nieśpiesznie pojedziemy nim do biura. Także przerwy w pracy warto wykorzystać na odpoczynek – jeśli niedaleko naszego zakładu jest park, warto do niego wyjść, pooddychać świeżym powietrzem. W ciepłe dni możemy także usiąść na ławce z książką i przeczytać chociaż rozdział.

To, ile czasu będziemy mieć w ciągu dnia dla siebie w dużej mierze zależy od nas i od tego, w jaki sposób zorganizujemy swój czas. Warto wykorzystywać na odpoczynek spontanicznie krótkie chwile, ale dobrze jest także wpisywać go w swój plan dnia, jako ważny jego punkt. Zregenerowany człowiek także efektywniej pracuje, więc o odpoczynku nie można zapominać.


Tags: ,

Comments are closed here.