Kolorowe czy tradycyjne – jakie lampy pokojowe wybrać

19 lipca, 2016 | By Bartek | Filed in: Dom i Ogród.

Lampy pokojowe są ważnym elementem wystroju wnętrz. Bazując na wzorcach skandynawskich także polscy projektanci coraz częściej podkreślają, że wybór różnych rodzajów lamp do pokoju nie tylko podkreśla różnorodność wystroju, ale również pozwala na aranżację wnętrza z wykorzystaniem różnych źródeł światła.

Lampy klasyczne czy nowoczesne – jakie lampy do mieszkania


Większości klasycznych lamp pokojowych to lampy wiszące, oparte na metalowych ramach oraz szklanych kloszach. W klasycznych lampach wszystkie elementy mogą być bogato rzeźbione, a szklane klosze mogą być dodatkowo ozdobione elementami kryształowymi czy metalowymi. Ze względu na nawiązanie do stylu klasycznego takie lampy nie są zbyt często obecne w większości pokojów dziennych, można je za to spotkać w eleganckich salonach, pełniących funkcje reprezentacyjne. W większości mieszkań stosuje się lampy pokojowe o prostych formach, bardzo często są to lampy o geometrycznych kloszach i stonowanej kolorystyczne – z jasnymi kloszami i metalowymi ramami. Natomiast oprócz lampy wiszącej do pokoju warto wybrać również dodatkowe lampy stojące czy kinkiety. Dodatkowe lampy mogą zaskakiwać kolorem wykończenia, np. kinkiety coraz częściej wykonuje się z tworzyw sztucznych, wykorzystując tworzywa w różnych kolorach.

Aranżacja światłem


Lampy do pokoju wybiera się głównie w oparciu o przeznaczenie pomieszczenia. W pokoju, w którym często przebywają domownicy wykonujący bardzo różne czynności, całość oświetlenia powinna być oparta o lampę wiszącą, dającą dużo jasnego światła. Jeśli jest to żyrandol, to powinien mieć kilka kloszy, skierowanych do dołu, aby lepiej doświetlić pomieszczenie. Zamiast lampy wiszącej można również zastosować plafony, które będą równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Dodatkowe źródła światła w postaci kinkietów czy lamp stojących mogą dawać światło nieco przytłumione i bardziej ciepłe. To właśnie dodatkowe lampy pozwalają na czytanie, oglądanie telewizji czy wykonywanie różnych innych czynności, które wymagają oświetlenia miejscowego.

Większość lamp pokojowych charakteryzuje prosta forma. To właśnie lampy bez dodatkowych ozdobników, z prostymi kloszami wykonanymi z przezroczystego szkła, które może być ozdobione delikatnymi detalami z metalu, są najczęściej obecne w wielu pokojach. Planując oświetlenie w pokoju warto również wybierać różne rodzaje świetlówek. Energooszczędne świetlówki mogą być wykorzystywane w żyrandolach i lampach wiszących, natomiast świetlówki LED lepiej się sprawdzą w stojących lampach i w dodatkowych źródłach światła.

Inspiracją dla artykułu była firma lampy pokojowe – lampykemar.pl


Tags: , ,

Comments are closed here.