Księgowy kontra program komputerowy

1 sierpnia, 2016 | By Bartek | Filed in: biznes.

Prowadzenie budżetu i księgowości firmy to niełatwa sprawa. Dobrze, jeśli zajmuje się tym profesjonalista, który dobrze zna się na swoim fachu. Na rynku pojawia się jednak również coraz więcej programów księgowych, które mają ułatwić przedsiębiorcom samodzielne prowadzenie księgowości. Czy warto z nich korzystać?

Wiedza i czas

Aby prowadzić księgowość firmy samodzielnie, trzeba mieć do tego odpowiednią wiedzę. Programy księgowe są dość często uaktualniane, ale nie nadążają za wszystkimi zmianami tak jak solidny księgowy.
Druga rzecz, która niewątpliwie będzie nam potrzebna do prowadzenia księgowości to nasz czas. Wprowadzanie danych, przygotowywanie rozliczeń i uaktualnianie swojej wiedzy z zakresu prawa podatkowego jest czasochłonne.

Trudne sprawy

Ważnym aspektem, który również powinniśmy przemyśleć jest to, czy będziemy potrafili stawić czoła trudnym, problematycznym sprawom. Prawo rachunkowe bywa zawiłe i poszczególne przepisy co jakiś czas się zmieniają. Programy księgowe – Bossplus nie uwzględniają tych wszystkich aktualizacji, musimy więc samodzielnie uzupełniać wiedzę.
Jeśli nie dopilnujemy pewnych terminów lub nie uwzględnimy w naszych rachunkach zmian, cała odpowiedzialność spoczywa na nas samych.

Kompromis i pewność

Rozwiązaniem, na jakie decyduje się wielu przedsiębiorców jest zatrudnienie księgowego, a przy tym posiadanie programu komputerowego. Za rachunkowość w firmie odpowiada wówczas kompetentny specjalista, a przy tym mamy możliwość ciągłego nadzorowania i monitorowania księgowości.
Jest to pewnego rodzaju kompromis, ale daje nam on również pewność, że w finansach firmy zachowany jest porządek. Poza tym, każdy szef musi zdawać sobie sprawę, jakie wydatki i wpływy posiada przedsiębiorstwo, które nadzoruje.

Programy księgowe nigdy nie zastąpią zatem pracy specjalistów z dziedziny rachunkowości. Mogą być one jednak dobrą pomocą dla zarządzających firmami, pozwalającą im na monitorowanie wszelkich rozliczeń, rachunków, dochodów i strat. Warto zatem zainwestować w taki program w firmie.


Tags: ,

Comments are closed here.